Molimo logirajte se kako bi koristili celokupan forum... Smile
Hvala Administracija sajta...

Join the forum, it's quick and easy

Molimo logirajte se kako bi koristili celokupan forum... Smile
Hvala Administracija sajta...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Go down
SuNcE
SuNcE
Novajlija
Novajlija
Broj poruka : 106
Datum upisa : 10.02.2008

POUCHNE PRICHE Empty POUCHNE PRICHE

13.02.08 9:57
POZIV
(nadahnut Snevacem iz planine Oraja,Casni starac americkih Indijanaca)



Mene ne zanima kako zaradjujes za zivot.
Ja zelim da znam za cim zudis i da li se usudjujes da sanjas o tome
da ispunis ceznju svoga srca.

Mene ne zanima koliko godina imas.
Ja zelim da znam da li ces rizikovati da ispadnes budala zbog
ljubavi,zbog snova,zbog avanture koja se zove biti ziv.

Mene ne zanima koje planete zakrivljuju tvoj mesec.
Ja zelim da znam da li si dodirnuo srediste sopstvene tuge, da li
su te otvorile izdaje zivota ili si se skvrcio i zatvorio iz straha od daljeg bola!

Zelim da znam mozes li sedeti sa bolom,
Sa bolom mojim ili svojim, ne meskoljeci se da ga prikrijes ili umanjis ili zatres.

Zelim da znam mozes li drugovati
sa radoscu,sa radoscu mojom ili svojom,
Mozes li se prepustiti divljem plesu I
Dopustiti da te zanos preplavi do samih vrhova prstiju I
Ne upozoravati nas da budemo pazljivi,da budemo realisticni,
Niti da se setimo svojih ljudskih ogranicenja.
Mene ne zanima da li je prica koju mi kazujes iskrena.
Ja zelim da znam mozes li razocarati druge da bi bio iskren prema samom sebi.
Mozes li
Podneti optuzbu izdaje I ne izdati sopstvenu dusu.
Ja zelim da znam mozes li videti lepotu cak I ako nije lepa svaki dan.
I mozes li
Crpsti svoj zivot iz Bozjeg prisustva.Zelim da znam mozes li
Ziveti sa promasajem,sa promasajem svojim I mojim,I jos uvek
Stajati na rubu jezera I srebrnastoj mesecini uzvikivati “DA!”
Mene ne zanima gde zivis I koliko para imas.
Ja zelim da znam mozes li se dici posle noci bola I ocaja,
Iscrpljen,satrt do srzi,I uraditi ono sto se mora uraditi za decu.
Mene ne zanima ko si ti I kako si se obreo ovde.
Ja zelim da znam hoces li stati u srediste ognja zajedno sa mnom
I ne ustuknuti.
Mene ne zanima gde ili sta ili kod koga si ucio.
Ja zelim da znam sta je to sto te drzi iznutra,kad sve drugo
Otpadne.
Ja zelim da znam mozes li biti sam sa sobom, I da li zaista
Volis drustvo u kome se nadjes u praznim trenucima.
SuNcE
SuNcE
Novajlija
Novajlija
Broj poruka : 106
Datum upisa : 10.02.2008

POUCHNE PRICHE Empty Re: POUCHNE PRICHE

13.02.08 9:57
AKO...
Ako možeš da sačuvaš glavu kada je svi gube
a optužuju tebe,
ako možeš da veruješ sebi kada svi u tebe sumnjaju
ali da im dozvoliš da sumnjaju,
ako možeš da čekaš, a ne umoriš se od čekanja,
ili da slušaš laži, a u njima ne učestvuješ,
ili da te mrze, a da ne daš razloga za mržnju,
a da ipak ne izgledaš suviše lepo niti govoriš suviše mudro;
ako možeš da sanjaš - a da snovi tobom ne zagospodare,
ako možeš da misliš - a da ti misli ne postanu cilj,
ako si u stanju da se suočiš sa Trijumfom i Propašću,
a da se prema njima ponašaš jednako;
ako možeš da podneseš istinu koju si izrekao,
koju su hulje izopačile da bi zavarale ljude,
ili da gledaš stvari kojima si posvetio život - polomljene -
i pogneš se da ih popraviš pohabanim alatom;
ako si u stanju da prikupiš sve svoje pobede i rizikuješ ih
u jednom krugu "krajcarica",
i izgubiš i pođeš ponovo od svojih početaka,
a o gubitku nikad ne izustiš ni reči;
ako si u stanju da prisiliš srce, nerve i mišiće
da ti služe dugo pošto ih više ne bude i da nastave tako
kada u tebi ničeg nema, osim Volje koja im naređuje: "Nastavite";
ako možeš da govoriš sa masom a zadržiš čestitost,
ili hodaš s Kraljevima- a ne izgubiš običnost,
ako svi na tebe mogu da računaju,ali niko previše,
ako neoprostivi minut možeš da ispuniš dugim bekstvom od šezdeset sekundi;
Tvoja je zemlja i sve na njoj,
i - još više - bićeš Čovek, sine moj!
Radjard Kipling:
SuNcE
SuNcE
Novajlija
Novajlija
Broj poruka : 106
Datum upisa : 10.02.2008

POUCHNE PRICHE Empty Re: POUCHNE PRICHE

13.02.08 9:59
BUDISTICKA MONAHINJA RJONEN

Cuvena monahinja Rjonen rodjena je 1779. godine. Bila je unuka slavnog japanskog vojskovodje Shingena i smatrana za jednu od najlepsih zena u citavom Japanu. Izuzetno talentovana, pisala je poeziju, tako da je u sedamnaestoj godini izabrana za dvorsku damu i postala veoma privrzena carici.
Kada je carica umrla, Rjonen je duboko potresena njenom smrcu, dozivela duhovni preokret. Postala je bolno svesna nepostojane prirode sveta i okrenula se proucavanju zena, japanske skole budizma.

Medjutim njena porodica nije se slozila s tim i natrala ju je da se uda. Ipak, uspela je da od porodice i buduceg muza dobije obecanje da ce biti slobodna da se zamonasi cim bude rodila troje dece. To se je i ostvarilo kada je napunila dvadeset pet godina. Tada je obrijala glavu, uzela ime Rjonen, sto znaci "jasnog uma", i otpocela svoje hodocasce.

Kada je stigal u grad Edo, zamolila je ucitelja Tecigjua da je uzme za ucenika.
Ovome je, medjutim, bilo dovoljno da je pogleda. Nije pristao, uz izgovor da je previse lepa. Rjonen je tada otisla kod drugog uciteja po imenu Hakuao, koji ju je odbio iz istog razloga-njena lepota, stvarala bi samo nevolje.

Rjonen je zato resila da unakazi svoje lice usijanim gvozdjem, i tako je jednom zauvek unistila svoju fizicku lepotu. Kada se vratila kod Hakuoa, on ju je prihvatio za ucenicu.

Rjonen je napisala jednu pesmu na pozadini malog ogledala.

Kada sam bila u caricinoj sluzbi
palila sam stapice
da namirisem svoju lepu odecu.
Sada kad lutam i prosjacim
palim svoje lice
da udjem u svet zena...

pred smrt je napisala ovu pesmu:

Sezdesetsest puta su ove oci
upijale lepotu jeseni.
Ne pitaj nista.
Oslusni drhtaj borova
kad utihne vetar...
SuNcE
SuNcE
Novajlija
Novajlija
Broj poruka : 106
Datum upisa : 10.02.2008

POUCHNE PRICHE Empty Re: POUCHNE PRICHE

13.02.08 10:08
Rajska ptica...

Bila jednom jedna rajska ptica, vesela i prekrasne unutrasnje lepote. Cinilo se da njeno perje sjaji upravo zbog slobode u kojoj uziva i zbog vrednosti koje poseduje. Mnogi su njome bili zadivljeni i ocarani, no bilo je i onih zavidnih. To joj , medjutim, nije jako smetalo jer je posedovala unutarnji mir i znala sta je u zivotu vazno.

Jednog je dana naisla na zlatni kavez koji je svojom lepotom bio dostojan njenoj i on joj predlozi da ostane. Rajsku je pticu privlacio taj kavez, ta mirnoca koja je bila suprotnost njenoj zivosti, a kako je ceznula za trajnim domom pristala je da ostane pod uslovom da vrata uvek ostanu otvorena. Kavez nije imao nista protiv i bio je srecan da moze pruziti dom ovoj predivnoj ptici.

Zajednicke su godine prolazile i rajska se ptica brzo navikla na zivot u novom domu. S vremena na vreme uzivala je jos uvek u izletima kroz sumu, ali je ipak vecinu vremena provodila uredjujuci svoj dom. Nakon nekog vremena i sama je imala svoju malu rajsku pticu o kojoj se trebalo brinuti. Sve je vise vremena provodila brinuci se o svom potomku i njeni su izleti postali sve redji. Vrata su sve cesce ostajala zatvorena i polako su pocela rdjati.

Na pocetku se veselila svom novom zivotu i nije osecala da joj nesto nedostaje. Imala je svoj zlatni kavez i svog potomka. Ali, kako su godine prolazile i njena mala ptica sve vise rasla i postajala samostalnija, tako se kod nje sve cesce javljao osecaj da joj nesto nedostaje, no nije znala tacno sta.

Jednog je dana u prolazu, slucajno dotakla vrata, ali ona su ostala zatvorena. Tek nakon nekoliko pokusaja ona su se otvorila i odjednom je na krilima osjetila topli zrak. Cinilo se kao da je tog trenutka njeno perje zasjalo. „ Sad znam sta mi je nedostajalo“ povikala je radosno. U tom je trenutku kavez zapitao:„Sta to radis?“ " Zelim videti da li jos uvek mogu leteti, da li me svet jos uvek voli i da li sam jos uvek onakva kakva sam nekada bila…" -odgovorila je ptica. " Ali tebi to nije potrebno, ti imas mene. Ja te volim i prihvatam ovakvu kakva jesi. " - pokusavao je kavez spreciti njen let. Bilo ga je strah da je ne izgubi. " To mi vise nije dovoljno. Ja nisam stvorena samo da bi bila u tvom kavezu, koliko god u njemu lepo bilo."-rekla je mirno. "Molim te ostani. Bez tebe biti ce pusto i neznam da li cu moci ziveti sam. "rekao je kavez tuzno. "I ti si meni jos uvek potreban. Ne zelim si traziti novi dom, ali ne mogu biti samo sa tobom. "odgovorila je ptica i dodala:"vraticu se…"

Jos neko vreme su tako u tisini stajali, trazeci reci koje nebi ono drugo povredile a opet bile dovoljno jasne. Tek u sumrak kada je nebo pocelo menjati boje, kavez rece jedva cujnim glasom:"Znam da te silom ne mogu zadrzati. Ljubav je dete koje se radja iz slobode….zato…leti prijatelju…u mislima biti cu uvek sa tobom." U tom su se trenutku vrata jos malo otvorila i poslednja zraka sunca obasjala je perje rajske ptice i odjednom se vratio onaj izgubljeni sjaj.

" Vratiti cu se jer si i ti meni potreban " - tim se recima oprostila i uzdigla visoko u zrak. Njeno je perje zasjalo hiljadu puta lepse nego pre jer je osim slobode sada nasla i vernog prijatelja.
Sonata
Sonata
Junior
Junior
Broj poruka : 316
Datum upisa : 05.05.2008

POUCHNE PRICHE Empty Re: POUCHNE PRICHE

16.09.08 14:11
Naslov: Re: Poucne price Čet Dec 06, 2007 7:44 am

--------------------------------------------------------------------------------

Da li znaš . . .

Da li znaš da kad nekome zavidiš to je zato što ti se ta osoba u stvari sviđa?

Da li znaš da oni koji su naizgled vrlo jaki u stvari imaju vrlo osecajno srce i vrlo su ranjivi ?

Da li znaš da oni koji uvek brane druge u stvari tragaju za nekim ko će braniti njih?

Da li znaš da su tri reči koje je najteze izgovoriti :
Volim te, Oprosti i Pomozi mi
Ljudi koji ih izgovaraju stvarno su im potrebne i osecaju njihovu težinu, to su ljudi koje moras postovati i ceniti.

Da li znaš da ljudi koji drugima prave društvo i pomažu drugima u stvari im je društvo i pomoć zaista potrebna?

Da li znaš da su ljudi koji nose crveno sigurniji u sebe?

Da li znaš da ljudi koji nose žuto znaju uživati u svojoj lepoti?

Da li znaš da ljudi koji nose crno žele ostati neprimeceni i da im je potrebna tvoja pomoc i razumevanje?

Da li znaš da se tvoja pomoc drugima uvek vraća dvostruko?

Da li znaš da oni koji te najviše trebaju tebi ne znače ništa?

Da li znaš da je lakse reći nekome šta osećač preko pisma nego to isto reći u lice? Ali da li znaš da ako to kažeš u lice ima puno veću vrednost?

Da li znaš da su stvari koje je najteže učiniti ili reći vrednije od najskupljih stvari koje možeš kupiti novcem?

Da li znaš da ako nesto lepo zamoliš, sigurno ćeš i dobiti?

Da li znaš da mozes ostvariti svoje snove, možeš se zaljubiti, postati bogat ostati zdrav, ako verujes u svoje snove iznenadićeš se što si sve sposoban učiniti?

Ne veruj ništa što ti je rečeno dok to i sam ne iskušaš, ako znaš nekoga kome je potrebno nešto od pomenutog i pružiš mu svoju pomoć, videćeš da će ti se dvostruko vratiti.


"Jednog dana promenicemo svet... ili ga vec menjamo " LOPTA JE SADA U TVOJIM RUKAMA.. Kada bi svet prestao postojati za 24 sata sve telefonske linije, svi cetovi i e-mailovi bili bi zakrceni porukama: "Zao mi je sto sam ti naneo bol. ", " Oprosti mi", " Volim te", " Vrlo te cenim ", Cuvaj se " ili " Oduvek sam te voleo ali ti to nikad nisam rekao".
Sonata
Sonata
Junior
Junior
Broj poruka : 316
Datum upisa : 05.05.2008

POUCHNE PRICHE Empty Re: POUCHNE PRICHE

02.01.09 12:57
Nekada davno je deda svome unuku ispricao jednu životnu istinu.
U duši svakog čoveka se vodi bitka. Kao borba izmedju dva vuka. U duši svakoga od nas.
Jedan vuk predstavlja zlo. Predstavlja bes, zavist, ljubomoru, žaljenje, pohlepu, aroganciju, samosažaljenje, krivicu, greh, srdžbu, inferiornost, laž, lažni ponos, egoizam...
Drugi vuk predstavlja dobro. Predstavlja ono što pruža užitak, mir, ljubav, nadu, vedrinu, poniznost, ljubaznost, dobrotu, srdačnost, darežljivost, istinu, saoosećanje i veru.

Unuk se zamisli na nekoliko trenutaka. Sve svoje misli vredno usmeri u dubinu dedovih reci, pa ga upita;
-Koji vuk na kraju pobedi?
Deda odgovori sa smeškom na svom starom licu:
-Pobedjuje uvek onaj koga hraniš...




Trazio sam . . .


Tražio sam Snagu . . . I Bog mi je dao Poteškoće koje su me osnažile.
Tražio sam Mudrost . . . I Bog mi je dao Probleme koje je trebalo rešiti.
Tražio sam Bogatstvo . . . I Bog mi je dao Mozak i Telo da mogu raditi.
Tražio sam Hrabrost . . . I Bog mi je dao Prepreke koje je trebalo svladati.
Tražio sam Ljubav . . . I Bog mi je dao Ljude kojima je trebalo pomoći.
Tražio sam Usluge . . . I Bog mi je dao Prilike.

“Nisam dobio ništa od onog što sam tražio...... ali dobio sam sve što mi je trebalo."
Živi život bez straha i suoči se sa preprekama i znaj da ih sve možeš savlada.
Sponsored content

POUCHNE PRICHE Empty Re: POUCHNE PRICHE

[Vrh]
Similar topics
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.