Molimo logirajte se kako bi koristili celokupan forum... Smile
Hvala Administracija sajta...

Join the forum, it's quick and easy

Molimo logirajte se kako bi koristili celokupan forum... Smile
Hvala Administracija sajta...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Go down
veccana44
veccana44
Ovisnik o internetu
Ovisnik o internetu
Broj poruka : 1880
Godina : 61
Location : Budva
Datum upisa : 22.08.2007

Hriscanski post Empty Hriscanski post

17.12.07 17:55
Hriscanski post

O postu

Hrišćanski post vodi poreklo od Isusa Hrista.
On je sam postio, govorio o postu i rekao da će Njegovi učenici postiti. Sveto pismo svedoči da su apostoli i prvi hrišćani postili, a tako je bilo kroz svu istoriju Crkve do danas. "Post je sve svete rukovodio u životu po Bogu" (sv. Vasilije Veliki).
Cilj posta je očišćenje tela, jačanje volje, uzdizanje duše iznad tela, a više od svega, proslavljanje Boga i poštovanje Njegovih svetih. Pravi post ima dve strane, telesnu i duhovnu, a sastoji se kako u uzdržavanju od mrsne hrane, tako i u uzdržavanju od rđavih misli, želja i dela, umnožavanju molitava, dobročinstva i vršenju sviju evanđelskih vrlina.
Stoga, sveti Vasilije Veliki opominje:
"Korist od posta ne ograničavaj samo na uzdržavanje od jela, zato što je istinski post udaljavanje od zlih dela".

Višednevni postovi:- Časni post i Strasna sedmica, od 26. februara do 15. aprila
- Petrovski post, od 11. juna do 12. jula
- Velikogospojinski post, od 14. do 28. avgusta
- Božićni post, od 28. novembra do 07. januara

Jednodnevni postovi:
- Svake srede i petka, osim trapavih sedmica
- Krstovdan uoči Bogojavljenja, 18. januara
- Usekovanje glave sv. Jovana Krstitelja, 11. septembra
- Vozdviženje Časnog Krsta - Krstovdan, 27. septembra





Crkva uci da je post vazno sredstvo za duhovni & telesni zivot i zdravlje .

Telesni post ne koristi ako nije vezan sa duhovnim postom, kaze sveti Jovan Zlatousti:

" Ne govori mi:
Toliko dana sam postio, nsam jeo ovo ili ono,
nisam pio vina, isao sam u gruboj haljini;
nego kazi nam da li si od gnevnog coveka postao tih, od zestokog-blag .
Ako si iznutra pun zlobe, zasto si telo mucio?
Ako je u tebi zavist i ljubav prema sticanju, da li je od koristi sto si pio samo vodu?
Ako je dusa, koja je gospodarica tela, zabludela, zasto kaznjavas slugu njezinog - svoje telo ?
Ne hvali se telesnim postom, jer on sam ne uzdize na nebo bez molitve i milostinje. "


Koliko Vama lichno znachi post, ne bitno shto sam ja u nazivu stavila "hriscanski post" , mogu se slobodno izjasniti i ostali ...

Lepo je da stalno vodimo racuna o fizickome izgledu, ali je potrebno i neshto uchiniti za sopstvenu dushu, pa da li ikad postite?

Od cega zavisi da li ce neko postiti ili neche nikad?

Ko posti, dushu gosti !
[Vrh]
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.