Molimo logirajte se kako bi koristili celokupan forum... Smile
Hvala Administracija sajta...

Join the forum, it's quick and easy

Molimo logirajte se kako bi koristili celokupan forum... Smile
Hvala Administracija sajta...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Go down
Sonata
Sonata
Junior
Junior
Broj poruka : 316
Datum upisa : 05.05.2008

Imati ili biti u današnjim uslovima. Empty Imati ili biti u današnjim uslovima.

14.09.08 10:39
U šta nam se pretvorio Vasa Ladački?
Da li je prihvatio ponuđeno, otvorio sopstveni biznis i bacio se u hedonizam umesto kao nekad u alkoholizam?

Da li se društvo tako asimilira da strmoglavo juri ka IMATI pri tom zanemarujući i sopstveno BITI.
Da li je interes, novac, položaj postao novi postulat društva kome se prilagođavamo, počev od npr. mladih devojaka koje će za par rafiniranih
stvari - parfema, garderobe itd. sesti u dzip novokomponovanog tajkuna?
Da li će "Ladački" postati savremeni žigolo?
Ne čini li vam se da je ova pojava uzela maha na našim prostorima?

Naravno, novac je važan. Kažu da i slepac peva kada mu u dzepu zvecka,
ali gde su granice da li ćemo ih još više pomerati ka "užitku" a zanemarivati mirnoću duše?


Uskladiti (aponiu) užitak, bilo koje vrste i (ataraxiu) mirnoću duše
u svim segmentima života - koliko je moguće danas? Nije li to
usklađivanje postalo jedan visokospecijalizovani zanat umeća?


Ako sam ja ono što imam, ko sam onda kad to izgubim (Fromm)

Ne trebamo težiti da imamo više, nego da budemo više. "... naš je cilj da budemo mnogo, a ne da imamo mnogo. Ako sam ono što imam i ako je to što imam izgubljeno, ko sam ja onda?... Dok je imanje zasnovano na nečemu što se upotrebom smanjuje (stvari se troše i propadaju), bivstvovanje se praksom razvija". (E. Fromm)
CoyoteGirl
CoyoteGirl
Novajlija
Novajlija
Broj poruka : 152
Datum upisa : 08.09.2008

Imati ili biti u današnjim uslovima. Empty Re: Imati ili biti u današnjim uslovima.

16.09.08 3:51
Ako jesi onda ces i imati.
Ako imas moci ces da jos vise hoces.
Ne zamjeram Ladackom na zivotnom izboru ..svi biramo bolje za sebe!
U svemu tome gubimo jedino JA , al danas to JA i onako rijetko u kome postoji.
Ne zbog toga sto gubimo to JA svjesno, nego nesvjesni te cinjenice nastojimo i dalje pribaviti sto vise za uzivanje na ovozemaljskom matrijalnom svijetu.
Vodjeni moderno ustrojenim svijetom koji postavlja za kriteriju ovo "imati" ne cudi me sto na kraju to "imati" postane "biti"
Povodljivost raste, gubimo biti sa sve vecom potrebom i na kraju covjek postane materijalno znatan a u biti nistavan.
Danas kad je imati i biti postalo jedno , moderni svijet te cijeni po onom sto imas jer samo tad jesi !(da zaplaces nad ovim)
Mogu reci da druga vremena nam namecu druge kriterije zivota.
Ne cijeni se covjek po onom kakav je nego ko je !
Na zalost svjesni cinjenice da je Ladacki svaki drugi muskarac ili zena pitam se samo sta danas nema cijenu.
Domingez
Domingez
Senior
Senior
Broj poruka : 620
Godina : 43
Location : Kladovo
Datum upisa : 16.10.2007
http://www.dverisrpske.com/sr-CS/index.php

Imati ili biti u današnjim uslovima. Empty Re: Imati ili biti u današnjim uslovima.

16.09.08 11:55
"A ti kažeš da je prema tebi ovaj život bio pravi gad. Pa što ćemo sad? Da kukamo nad sudbinom svojom, a u sudbinu ne vjerujemo. Da proklinjemo Boga, a što mi znamo o Bogu. Da uništimo prirodu, a postoji li išta drugo sem te prirode čiji smo mi jedan samo mali dio.
Razgrnimo makove naših sumnja ne zbog toga da bismo odagnali sumnje, već zbog toga da bismo mogli pjevati.
Pjevati lijepo, iskreno, pošteno, iz srca, iz duše. Krenimo naprijed u susret. Krenimo u našu budućnost koja je isto tako neizvjesna kao i naša prošlost.
Naše oružje je naša nada, ali istovremeno i naša strijepnja. Bojazan sura, što zatvara taj put.
Ne odagnavajmo svoje sumnje da bismo bili naivni. Odagnavajmo svoje sumnje da bismo bili srećni.
Sreća pjeva, sreća skače, sreća igra, sreća se smije. Novac ne pjeva, novac ne skače, novac ne igra, novac se ne smije. I koga još smiješ plašiti bogatstvom svojim.
Da, bogatstva ima, ali ne, ono se sigurno ne izražava u novcu. Zašto sreća nije u novcu? Pa, zato što se novcem mjeri, a sreća je nemjerljiva.
Ne kažem ti, da pocijepaš novčanicu u svome novčaniku. Ja ti samo kažem, da je novčanik malo vredniji od novca u njemu, dok je ruka tvoja tisuću puta vrednija od novčanika koji u njoj držim.
Ta je ruka opet, samo jedan dio tebe. A ti, ti si sve i nisi ništa kako se uzme. A ako se zauzimaš za sve, onda si sve, a ako se ne zauzimaš nizašta, onda si ništa.
Ko ima pravo da bude ništa, kad mu je dato da bude sve? I da vidim ko to smije, ko će to da odbije, dar iskren od srca dat nam iz duše svijeta. "
Rolling Eyes
veccana44
veccana44
Ovisnik o internetu
Ovisnik o internetu
Broj poruka : 1880
Godina : 61
Location : Budva
Datum upisa : 22.08.2007

Imati ili biti u današnjim uslovima. Empty Re: Imati ili biti u današnjim uslovima.

16.09.08 12:54
Zalud krpiš sne,
bajke kriju prevare.
Nekad gubiš sve
baš kad želiš najviše...

Nekad tek sa dna
ugledaš vrata nebeska,
nekad pitanje
ne želi odgovor da zna.

Sjajnog plamena
u crni dim sagorjeva,
danas ponosna sutra
mozda slomljena.
Sonata
Sonata
Junior
Junior
Broj poruka : 316
Datum upisa : 05.05.2008

Imati ili biti u današnjim uslovima. Empty Re: Imati ili biti u današnjim uslovima.

16.09.08 13:06
Dođu, tako vremena, kada pametan zaćuti, budala progovori, a fukara se obogati.

Ivo Andrić
Sponsored content

Imati ili biti u današnjim uslovima. Empty Re: Imati ili biti u današnjim uslovima.

[Vrh]
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.