Molimo logirajte se kako bi koristili celokupan forum... Smile
Hvala Administracija sajta...

Join the forum, it's quick and easy

Molimo logirajte se kako bi koristili celokupan forum... Smile
Hvala Administracija sajta...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Go down
vip-tetka
vip-tetka
Veliki ovisnik o forumima
Veliki ovisnik o forumima
Broj poruka : 1196
Godina : 57
Location : HR-Split
Datum upisa : 20.08.2007

IGRE
IGRA-1:

Da li imate problema s gastritisom? Empty Da li imate problema s gastritisom?

15.12.07 16:32
Gastritis je upala sluznice želuca čiji uzroci mogu biti bakterijska infekcija, djelovanje nadražajne hrane, alkohola ili lijekova na želučanu sluznicu, te pojačano lučenje peptičkog sekreta samog želuca. Međutim u većini slučajeva ovaj je poremećaj neposredno posljedica nepravilne prehrane, pušenja ili stresa.

Dijeta za kronični gastritis, bez obzira na njegov uzrok, podrazumijeva da u bolestan želudac ne smije doći hrana koja nadražuje sluznicu.

To su: prevruća ili prehladna jela, pikantna jela i začini, loše usitnjena i nedovoljno sažvakana hrana, alkoholna pića (pogotovo žestoka), crna kava s kofeinom i bez njega.

Bolesnicima se nikako ne preporučuje
loše temperirana jela,
papar i paprika,
crna kava, jaki čajevi bogati kofeinom ili teinom,
žestoka alkoholna pića.
Hrana koja se preporučuje
juhe: nemasne juhe od povrća (ukuhati sitnu tjesteninu, rižu ili krupicu).
mesa: nemasna mlada mesa kuhana ili pečena na žaru.
ribe: nemasne ribe kuhane ili pečene na žaru, prije serviranja prelivene uljem ili maslacem.
jaja: meko kuhana jaja.
mlijeko i mliječni proizvodi: mlijeko, kiselo mlijeko, jogurt, nemasni mladi sir.
žitarice i kruh: sitne tjestenine, krupica, riža, dobro pečeni kruh, dvopek.
povrće: kuhani krumpir, zeleno povrće.
masnoće: si rovo ulje i maslac.
kolači: biskvit, nabujak, rolada, varenac od pšenične krupice, varenac od riže, voćne torte, šato od jaja.
voće: kuhano voće, voćni sokovi, voćni pire i voćna krema.
začini: limun, sol.
pića: slabi čaj.
Tricky
Tricky
Junior
Junior
Broj poruka : 449
Godina : 51
Datum upisa : 09.09.2007

IGRE
IGRA-1:

Da li imate problema s gastritisom? Empty Re: Da li imate problema s gastritisom?

15.12.07 16:41
Imao sam problema pre par godina ali vishe ne.Ni sam ne znam kako me je to strefilo.A kad malo vratim film sve je to od mnogo kafe,cigareta,loshe ishrane i mozda nervoze.Dok sam bio na moru u CG chuo sam da ima neka biljna apoteka u Baru.Tamo sam dobio biljne kapi i chaj koje su mi mnogo pomogle za vrlo kratko vreme. Smile
[Vrh]
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.