Molimo logirajte se kako bi koristili celokupan forum... Smile
Hvala Administracija sajta...

Join the forum, it's quick and easy

Molimo logirajte se kako bi koristili celokupan forum... Smile
Hvala Administracija sajta...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

PUTOVANJA

+18
Montoya
ludilooo
sava
Intelektuvalac
anja007
pijavica
Moderato_Kantabille
doctorr67
Ines69
determinanta
K-6_Predator
Leden_Nis
veccana44
komunikativna
Lorelei
robija60
PIXI
sonia
22 posters
 :: PUTOVANJA
Go down
sonia
sonia
Senior
Senior
Broj poruka : 598
Godina : 50
Location : my world
Datum upisa : 26.08.2007

PUTOVANJA - Page 3 Empty Re: PUTOVANJA

25.01.08 15:47
vecanna44, za tebe sve Very Happy
Ti, zeno kako izgledash, u arapskom svetu bi te odmah ukrali lol!
Proshetaj do UAE, ima sheici da padnu na teme Very Happy
sonia
sonia
Senior
Senior
Broj poruka : 598
Godina : 50
Location : my world
Datum upisa : 26.08.2007

PUTOVANJA - Page 3 Empty Re: PUTOVANJA

25.01.08 16:07
Nego da nastavimo sa prichom iz Palestine...

Moj bebac je bio nekih 7-8 meseci, centar sveta.... Dok on spava, mora tishina i u komshiluku da bude Very Happy tako je bar bilo.. Ovde je tishina misaona imenica. I posvadja se ja sa jetrvama vec nakon nekoliko dana. Prichaju, ne staju, otvorile vrata i bla, bla, a bebac spava, spavao! Sad plache!
To samo zene mogu da se posvadjaju i ako se ne razumeju. Ha, ha, ha.. Inache nisam svadljiva, one Boga mi , jesu...

Shto se tiche dece, ja sam tamo bila, blago recheno , zgranuta!
Prvo, niko nema manje od shestoro dece..sedam, osam, devet... Da, da, jedna zena...Drugo, ne paze ih one kao mi: hladno ti je, toplo ti je, pazi da ne padnesh, ma ne znam kako ovo da objasnim.. Moje dete u osam, kupanje, spavanje...One, ma kakvi..kupaju ih, ne mogu reci da ne, odrzavaju higijenu svaka chast, ali... kad ko hoce na spavanje..Ona pricha, o kako ove zene melju! Prichaju li prichaju, zato sam brzo i nauchila jezik Laughing Dete se uspavalo kraj njenih nogu, iskrivilo glavicu... Dotaknem je po ruci i pokazem, ona samo odmahne u stilu :neka, kasnije ce..

O, kako sam ja znala i da im nosam decu u krevete, i da ih hranim palachinkama, da ih zabavljam dok su one prichale, ishle na zabave..
Kad bude vreme za spavanje mom detetu, ja ne mrdam nigde..one ukapirale i..hm, ma nije mi bilo teshko..

Vidi sad: Kuce nam je velika, zgrada od chetiri sprata, svaki sprat dva stana od po dvesta kvadrata.. Nema pomocnica tamo, i ako su imucni, sve sami rade..
Zene peru stepenice, nedeljno je zaduzena jedna porodica. Ima ih, tako da....
Samo moja porodica-mene, beba mala..
Dodje i moja nedelja, kad ono kao na filmu, izlaze jedno po jedno, deca.. nose metle, dzogere, kofice, doshli da pomognu! Very Happy

Mora da je zbog palachinki, il' su krofne u pitanju? lol!
Sve bude za tren gotovo, onda se spremamo za na more..
Toliko o malishanima, vraticu se opet na odrasle, ochekujte....pozdrav za vas queen
robija60
robija60
Junior
Junior
Broj poruka : 257
Location : bar
Datum upisa : 25.08.2007

IGRE
IGRA-1:

PUTOVANJA - Page 3 Empty Re: PUTOVANJA

25.01.08 16:25
Zaista divan osecaj makari citati o drugim zemljama i drugim narodima O njihovom nacinu zivota,kulturi Isto tako zaita bi bilo lepo videti poneku zanimljivu sliku sa tih podrucja Ines69 i Sonia. Pa ako mozete koju sliku postaviti bilo bi zaista lepo
Moderato_Kantabille
Moderato_Kantabille
Senior
Senior
Broj poruka : 774
Datum upisa : 04.01.2008

PUTOVANJA - Page 3 Empty Re: PUTOVANJA

25.01.08 20:46
Nisam mnogo putovala i nemam se cime hvaliti.To ne znaci da nisam zelela.Postoje tri zemlje kojima dushom i telom pripadam.Sve vishe sam sigurna,da su to ljubavi iz predhodnih zivota,jer kada su Italija i Grcka u pitanju,Mediteranske zemlje....gubim dah.
Zelja mi je da kada se ponovo rodim,zivim i umrem u Italiji.PUTOVANJA - Page 3 Pilseta_ziedi
Ines69
Ines69
Junior
Junior
Broj poruka : 385
Datum upisa : 25.08.2007

PUTOVANJA - Page 3 Empty Re: PUTOVANJA

27.01.08 2:11
Procitah Sonjinu pricu o brbljivim Arapkinjama i nasmesih se.Odista umeju biti jako brbljive.No cini mi se da Palestinke prednjace.U Siriji postoje citava naselja Palestinaca tako da mi nije nepoznat njihov mentalitet.Desava se da momak Sirijac pozeli da se ozeni Palestinkom a njegova majka se odmah buni.Jesi li poludeo?Ko ce izaci na kraj sa njom.Ovo nikako ne govorim iz namere da bilo koga uvredim ali zaista ih bije glas kao ratoborne i teske ljude.Ja mislim da taj specificni mentalitet jos kako ima svoje korene.To su napaceni ljudi koji tesko prezivljavaju i bore se za svoje mesto pod suncem.Njihovo jedino oruzje je njihov karakter.Ne znam koliko uopste imam prava na to ali ja osudjujem sve Arape zbog situacije u kojoj su se Palestinci nasli.Primorani su na mucenicki zivot u Palestini ili pak odlazak i raseljavanje po celom Arapskom svetu.Politika Arapskog sveta je da podrze Palestinu ali imam utisak da je podrzavaju jedino recima a u stvari nista konkretno ne cine.Gidinama ih smestaju po izbeglickim kampovima od kojih Palestinci vremenom stvaraju svoja naselja,opet sopstvenim znojem.
Dok se ti nesrecni ljudi muce rasuti po svetu ili u boreci se za pedalj svoje zemlje,Arapi zasedaju,zasedaju,zasedaju.....Na kraju se rastaju bez nekog zakljucka o konkretnim delima koja treba sprovesti.
BRUKA!
Bruka za Arape,bruka za covecanstvo!
sonia
sonia
Senior
Senior
Broj poruka : 598
Godina : 50
Location : my world
Datum upisa : 26.08.2007

PUTOVANJA - Page 3 Empty Re: PUTOVANJA

27.01.08 20:26
Ines69, ti si pametna devojka, vidi se da si ushla u problematiku, tako da razumesh o kome, chemu pishem..
Pokushacu da izbegnem tu tuzniju, zalosniju, muchniju, teshku stranu zivota koji sam na neki nachin i ja dozivela, mada u blazem obliku...
Pisacu o lepim stvarima, dogadjajima, ljudima koje sam dozivela ziveci tamo.
Palestina je geografski prelepo mesto na zemlji: klima , hrana....ma sve..
Pisacu vam vishe samo da me prodje ova glavobolja....
anja007
anja007
Senior
Senior
Broj poruka : 899
Godina : 52
Datum upisa : 09.12.2007

PUTOVANJA - Page 3 Empty Re: PUTOVANJA

27.01.08 23:25
/me ceka
Zaista me zaintrigiralo tvoje pisanje sonija, i mada ne volim duge texstove , putesetvije i dogadjaji su ti bas zanimljivi i rado ih citam.
/me ti salje aspirin.
Intelektuvalac
Intelektuvalac
Novajlija
Novajlija
Broj poruka : 181
Datum upisa : 20.11.2007

PUTOVANJA - Page 3 Empty Re: PUTOVANJA

29.01.08 21:17
Ija sam jednom putovo na ekskurziji u Somboru.
Bas je bilo lepo Very Happy
veccana44
veccana44
Ovisnik o internetu
Ovisnik o internetu
Broj poruka : 1880
Godina : 61
Location : Budva
Datum upisa : 22.08.2007

PUTOVANJA - Page 3 Empty Re: PUTOVANJA

29.01.08 21:41
sonia je napisao/la:vecanna44, za tebe sve Very Happy
Ti, zeno kako izgledash, u arapskom svetu bi te odmah ukrali lol!
Proshetaj do UAE, ima sheici da padnu na teme Very Happy
Hvala srce moje;))ali stvarno više me privlači istok nego zapad,zemlje islama imaju mi nesto što u sebi sadrzi romantiku i tradicionalizam.Posebno mi je intrigantan taj kult porodice.Nemam pojma zasto;)))Onda taj njihov skepticizam,tajnovitost.Ne znam kako sve da se izrazim riječima.Hvala i tebi i ines69..jer ga prezentirate,tako da se uzivim u priču i na momenat sam sudionik dogadjaja...a to je rijetko da mozemo o nekom narodu na takav način saznati..Jer opisivanja putovanja,vidio sam te Tadz Mahal te Ajfelovu kulu,te Panteneum..te trivijalnu kapiju..Nije to to,to sve u knjigama mozemo pročitati.Niko da nam kao vi ovdje docarate kulturu toga naroda,jer ipak su oni gradili sve to..Wink)A kakvi su oni..to nam bas vas dvije predocavate...
sonia
sonia
Senior
Senior
Broj poruka : 598
Godina : 50
Location : my world
Datum upisa : 26.08.2007

PUTOVANJA - Page 3 Empty Re: PUTOVANJA

30.01.08 20:14
hvala Anja007 za aspirin , nastavljamo king
sonia
sonia
Senior
Senior
Broj poruka : 598
Godina : 50
Location : my world
Datum upisa : 26.08.2007

PUTOVANJA - Page 3 Empty Re: PUTOVANJA

30.01.08 20:21
IntelektuValac lol!
verujem ja tebi, Sombor je lep grad pa si se sigurno lepo i proveo lol!
Opishi nam najlepshe mesto u Somboru pa kad odemo tamo da osetimo kao da smo i mi tu bili. sunny
sonia
sonia
Senior
Senior
Broj poruka : 598
Godina : 50
Location : my world
Datum upisa : 26.08.2007

PUTOVANJA - Page 3 Empty Re: PUTOVANJA

30.01.08 20:25
vecanna44 , uzivaj farao
Intelektuvalac
Intelektuvalac
Novajlija
Novajlija
Broj poruka : 181
Datum upisa : 20.11.2007

PUTOVANJA - Page 3 Empty Re: PUTOVANJA

30.01.08 20:44
Najlepse mesto u somboru je bila jedna poslasticarnica i tamo sam jeo neke kolaca a oni su bili puno slatki. bas je bilo uzbudljivo. Neutral
sonia
sonia
Senior
Senior
Broj poruka : 598
Godina : 50
Location : my world
Datum upisa : 26.08.2007

PUTOVANJA - Page 3 Empty Re: PUTOVANJA

30.01.08 21:30
Pisacu vam o nekim razlikama u obichnom zivotu....
Veoma me je zachudilo to shto imaju posebnu sobu, salon, gde primaju goste, pa makar to i komshije bile. Ta soba se otvara samo ako naidje neko ko nije iz kuce. Umestu gde ja zivim, ako ne popijemo kafu sa komshijama u toku dana bar dvaput, propao nam dan. Very Happy
Nego, ruku na srce, njih koliko ima u kuci, komshiluk im ne treba lol!
Posete ne dolaze prepodne. Tada zene, koje obichno ne rade, zavrshavaju svoje kucne poslove, a popodne i naveche se druze. O, druze se oni, mnogo vishe nego mi.
Jednom, reshile mi da pravimo kolache i to se nekako oduzilo , te nismo stigle da se ''sredimo'' a naishle komshinice. Da ste videli samo! Ostah ja sama nasred kuhinje, a one se razletele da se istushiraju, presvuku, nashminkaju! Komshike ushle u salon i chekaju....Normalno to njima...Ja odoh da ih pozdravim pa se vratih svojim kolachicima.. Neshto kasnije sam im donela da se posluze... Ne deshava se ovo skoro nikad, uvek su one spremne za goste, ja sam ih ovaj put zadrzala Laughing
Grdile me posle shto sam sa podavijenim rukavima ushla i znate vec: nenashminkana i tako.... Ma, meni to, pravo da vam kazem, smeshno..
Dogovorim se ja sa jednom jetrvom da joj pravim drushtvo dok ide sutradan kod lekara. Odem naveche da potvrdim dogovor i zamolim je da me probudi ujutru... Bilo je vec kasno, ali odem.. Zazvonim, oshkrinushe se vrata i osetim talas parfema. Gde li se sprema sad, kasno je vec?-pomislim...Pokusham da je malo rechima, malo rukama upitam shto se tako nashminkala, kuda ce? Ona shvatila i pochela da se smeje. Tad sam vec razumela arapski mada nisam bash mogla da izgovaram dobro. Objashnjava mi da joj dolazi muz, pa ga cheka! O, svashta! Jadni umorni muzevi ako ih sve chekaju tako..Sad mi jasno shto imate toliko dece! lol!
Sledeca scena, ona zvoni.... Izlazim ja, chupava u pidzami, a shto je najgore, bar za nju bilo, usput sam u hodniku pokupila medu kog je bebac ostavio tu sinoc. Ona je bila u shoku! Mahala je rukama, prichala neshto brzo, chudila se...Uspela sam da shvatim kako je moj mushkarac jadan ako ja tako spavam kraj njega... hahahahahaha...Nije se zalio kazem...Nego ona to nije razumela. Kazem kako se pidzame lako skidaju.. Ni to nije razumela.... Chekace me dole, objasnila je i otishla da obavesti zenski deo kuce kako strankinja spava!
Do naveche vec je cela familija znala, zenski deo naravno.... hahahahahaha ( bice nastavak) jadna ja, hahahahahaha
sonia
sonia
Senior
Senior
Broj poruka : 598
Godina : 50
Location : my world
Datum upisa : 26.08.2007

PUTOVANJA - Page 3 Empty Re: PUTOVANJA

30.01.08 21:41
IntelektuValac tongue
lol! study
sonia
sonia
Senior
Senior
Broj poruka : 598
Godina : 50
Location : my world
Datum upisa : 26.08.2007

PUTOVANJA - Page 3 Empty Re: PUTOVANJA

01.02.08 20:05
Druga moja bruka je bila na jednoj svadbi. Jao , shto ja volim svadbe, samo nek' se igra cheers
Oni na svadbe zovu sve koje znaju, ne samo rodbinu, tako da bude i 500-1000 ljudi. Mushkarci idu popodne da pozdrave mladozenju i chestitaju, a zene uveche u hotel. To su uglavnom velike sale sa podijumom i stolicama okolo. Rodbina i poznanici sede okolo a mlada i mladozenja na podijumu. Neke familije dozvoljavaju da prisustvuju i mushkarci iz porodice a kod nekih je to samo mladozenja. Muzika bude uvek lepa, tako da svi zele da igraju, pa se stalno menjaju igrachice na podijumu. Uvek bude veselo i traje do kasno. Mlada menja haljine od bele, srvene, plave, zelene do crne svechane. Negde je to ukinuto pa nose samo belu. Zene boje ruke u henu ( kanu) i sharaju prelepe share za taj dan. A, da.. veche pre svadbe ima isto devojachko i momachko veche. Bila sam na jednu momachku vecher, gledale smo samo sa terase, dok se sve to dogadjalo u dvorishtu.. Plesachice , koje su dovedene samo za to veche su se menjale a momci su se veselili sa njima, hm... zanimljive su te noci kod njih..
Jutro nakon svadbe... pisacu vec...ochekujte
sonia
sonia
Senior
Senior
Broj poruka : 598
Godina : 50
Location : my world
Datum upisa : 26.08.2007

PUTOVANJA - Page 3 Empty Re: PUTOVANJA

02.02.08 20:21
Jutro nakon svadbe ( sabaheya) nije mi bash razumljivo al' ajd' ovako da shvatimo: donose se pokloni, hm...kao.. Laughing bitno da se i onda igra , veseli, ma super je... Ima i sedam dana nakon svadbe! Aj' sad.... shtoo?!
Meni se chini da je pravi razlog ona provera da li je mladozenja ''uspeo'' i je l' mlada bila.... ma znate vec...
Nego da se vratimo na moju bruku sa svadbe... Igram ja, uzivela se, kad eto ti svekrve, pokazuje na lanchic koji nosim, zagleda mi ruku i samo shto se ne onesvesti zena!... Shta li sam sada uchinila?! Lepo sam obuchena, nosim roze haljinu, nakit su mi biseri, pristaju uz haljinu...
Kad su svadbe, saznala sam kasnije, to je prilika da se pokaze koja zena ima lepshe zlato.. A zlato je , inache , samo zenino i niko nema prava da ga otudji sem nje.... Nova snajka pa bez zlata? !Shta ce reci ljudi, nismo ti kupili?! Pokushavam osmehom da izgladim stvar, ali svekrva je to dozivela tragicho... Ee...obrukah se Laughing
Shto se tiche obichnog zivota dalje, meni se bash dopao.... Pisacu vam o moru, vecherima provedenim na terasi ( ala smo se kartali), pisacu vam o svom poslu..... Pitajte shta vas intersesuje, to su drugachiji ljudi, a opet tako slichni, chekam.. queen
Intelektuvalac
Intelektuvalac
Novajlija
Novajlija
Broj poruka : 181
Datum upisa : 20.11.2007

PUTOVANJA - Page 3 Empty Re: PUTOVANJA

02.02.08 20:26
ako zelite da nastavim da pisem o svojim putovanjima i avanturama slobodno recite. jasam vam veliki putnik i probisvet
sonia
sonia
Senior
Senior
Broj poruka : 598
Godina : 50
Location : my world
Datum upisa : 26.08.2007

PUTOVANJA - Page 3 Empty Re: PUTOVANJA

02.02.08 20:31
IntelektuValac, jedva chekamo nastavak Vashih avantura na putovanjima, mene asocirate na Tom Sojera Laughing
( a i ja volim kolachice) Razz
sava
sava
Senior
Senior
Broj poruka : 556
Datum upisa : 24.01.2008

PUTOVANJA - Page 3 Empty Re: PUTOVANJA

13.02.08 14:36
sonia, interesuje me da li njihove zene prilikom slavlja ispushtaju neke "chudne zvuke", ne znam kako bih to definisala, ali kao da trepere jezikom i zvuk je neki slichan "lalalala" a, opet nije to? Bacaju li bombone zajedno sa metalnim novchicima, slichno kao kod nas, "kume izgore ti kesa".
Imala sam priliku da budem tri ipo meseca u Iraku, tachnije Bagdadu i setjam se tamosnjih obichaja sa svadbi, pa pravim poredjenje.
flower lol!
sonia
sonia
Senior
Senior
Broj poruka : 598
Godina : 50
Location : my world
Datum upisa : 26.08.2007

PUTOVANJA - Page 3 Empty Re: PUTOVANJA

16.02.08 12:15
sava, hahahhahahahhahahaha
isto i one ''ispushtaju'' te zvuke, ali bi vishe lichilo na lalalalalaleej Laughing
bacaju bombone Laughing

mislim da su svadbe veoma slichne, samo je ples malo drugachiji, Palestinke vishe igraju iz kukova , slichno Egipcankama, dok zaliv gore vishe naglashava kosu i pokrete gornjim delom tela queen
imala sam prilike da vidim i ples samo uz tarabuku i lalallaleej, i mogu da kazem da veoma sexi ispadne, mozda zbog ritma, pokreta ili vec....

Pishi nam o Iraku...bez obzira shta se tamo dogadja, mislim na loshiju sranu, Irak ima puno toga da nam kaze Very Happy
chekamo study
sava
sava
Senior
Senior
Broj poruka : 556
Datum upisa : 24.01.2008

PUTOVANJA - Page 3 Empty Re: PUTOVANJA

16.02.08 19:41
Very Happy sonia, mozda i napisem ponesto. Davno je to bilo. Od januara do kraja aprila daleke 1988. godine sam ja boravila u Iraku. Gomilu fotografija odande imam, ali pitanje je, posle svih onih desavanja izmedju Amerike i Iraka, sta je tamo josh od tih predivnih mesta ostalo.
Otisla sam u Irak kada je prestao rat izmedju Irana i Iraka. Otputovala sam ne da radim, nego je neko moj jako blizak radio tamo u nasoj firmi i ja sam sa svojom ktjerkom (tada jako malom) boravila tri ipo meseca.
Jedna tvoja recenica me je podsetila na te ljude u Bagdadu, na komshije i na neke druge tadasnje poznanike, Arape. Potpuno se sa tobom slazem, kada kazesh da se oni josh vishe od nas druze. I ne samo druze, nego su veoma srdachan narod ( mada mislim da ljudi odavde sa ovih prostora imaju drugachije pretpostavke o njima).
Nikada nisam bila ni u jednoj zapadnoevropskoj drzavi, ali sam slushala sta ljudi o tamosnjim stanovnicima prichaju. Da su nedruzeljubivi, hladni, zatvoreni, dovoljni sami sebi (mozda ni to nije tachno), medjutim Irachani, bar oni u Bagdadu, sve koje sam upoznala su veoma slichni po mentalitetu nama.
Vole da ugoste, da pomognu ( na ulici po sukovima....) vrlo jedan predusretljiv narod. Setjam se da je prevodilac za arapski iz ove nase firme, veoma chesto znao da mi kaze "Ne zaboravi njima je trgovina u krvi."
U to vreme moja ktjerka je bila mala i sa sobom smo i kolica za nju poneli. Slobodno i sasvim opusteno sam je setala Bagdadom, kao da sam u svojoj zemlji. Nikada nista ruzno nisam dozivela, osim sto su, kada me vide "natovarenu" kesama, a plus nju guram u kolicima, nudili su se da mi pomognu.
A Bagdad, pa taj grad stvarno treba videti i doziveti, tesko je opisati njegove lepote. Sveti grad Kerbalu, sa zlatnim kupolama na dzamijama takodje. posetila sam i Kadisiju gde se davno, davno odvila kadisijska bitka.... Babilon ( Vavilon) eh tek je taj drevni grad dozivljaj.
ja sam tamo uzivala ta tri ipo meseca u bukvalnom smislu. lol! flower
veccana44
veccana44
Ovisnik o internetu
Ovisnik o internetu
Broj poruka : 1880
Godina : 61
Location : Budva
Datum upisa : 22.08.2007

PUTOVANJA - Page 3 Empty Re: PUTOVANJA

18.02.08 23:31
Ne znam sta da vam kazem,ali ja sam odusevljena sa izlaganjem sonia...jer nekako mi je u krvi ta istocnjacka kultura,više nego zapad.Mada sam samo boravila na istoku u Turskoj.Mnogo više na zapadu.I u potpunosti se sa tobom sava slazem.Zapadne zemlje kao i ljudi koji zive u njima su puno mi hladni,nema druzenja,nema cajanki,mozda vikendom.Egoisti su,mnogo.Ja sam malo duze boravila u šveckoj,izadjem sa sestrom i njenim frajerom na pice.On placa za sebe samo pice.Uzas kad sam to vidjela.Na zapadu te samo cijene kroz lovu i ako si neko.Inace niko te ne konstatuje ako nisi neko.Na istok je nesto drugacije mislim.Ponekada ces zbog svoga izgleda privuci im paznju zezace se sa tobom.Dok zapad to ne primecuje..
Sonia ,nemam rijeci na tvoje izlaganje kad te citam,na momenat se osjetim da sam dio tog svijeta;)))
Ines69
Ines69
Junior
Junior
Broj poruka : 385
Datum upisa : 25.08.2007

PUTOVANJA - Page 3 Empty Re: PUTOVANJA

19.02.08 3:57
Srdachnost i gostoprimstvo su dve vrlo izrazene osobine u celom Arapskom svetu.Osim toga,suprotno opstem misljenju sveta,veoma postuju zene.Nezamislivo je recimo da zena udje u pun autobus i stoji a muskarci je mirno gledaju sa svojih sedista.Ili tegle cegere sa pijace dok njihovi muzevi citaju novine i ispijaju kafe u hladovini svoje kuhinje.Moramo priznati to je sasvim uobicajena pojava u nasoj domovini.Ako kojim slucajem zena i ode lichno u shoping,sami trgovci ce joj pomoci da kese unese u taksi a komsije potrcati da sve iznesu iz taxija i odnesu joj kuci.Zatreba li joj bilo sta iz obliznje prodavnice,zena ne mora silaziti da kupi.Dovoljno je da samo izadje na prozor i zamoli bilo koga od komsija ili trgovaca na ulici da joj posalju potrebno iz radnje.Trazeno ce na vasa vrata doneti decak po kome mozete ili ne morate poslati novac vlasniku radnje.Trgovac ce vas sasvim mirno sacekati,da platite kada budete izasli iz kuce,makar to bilo i nakon nekoliko dana.
Komsije su veoma bliske jedni drugima i cak postoji cuvena poslovica koja kaze "zhar kabil dar".U prevodu,komsija pre stana.Kada kupuju stanove oni zaista biraju komsiluk bas kao i stan.
Jos jedna vrlo pozitivna osobina Arapskog sveta je da ovde ne morate strepiti da cete biti pokradeni.Lopova naravno ima kao i svuda ali su kradje svedene na minimum.U svetu se ispredaju price o odsecanju ruke kao kazna za kradju sto uopste nije tacno.Za kradju se jednostavno ide u zatvor kao i svuda.Ali Arapi su ljudi koji se jednostavno plase Boga i od malena su uceni da je gresno i sramno ukrasti.
Kada kupujete,mozda cete neki proizvod platiti vise od naredne musterije.No to je vec nesto drugo.Trgovinu smatraju umecem.Trgovac vas nece terati da silom kupite ali ce vas ubediti da bas on ima ono sto vam treba.Oko cene se u vecini slucajeva nagadjate,pa ko bude vestiji...
Ako ste stara musterija u svakoj radnji,cak i na pijaci imacete posebne povlastice.Recimo ja kupujem meso uvek u istoj mesari.Stalnim musterijama se cuva najbolje meso.Desava se da mi sam mesar kaze 'gospodjo danas meso nije dobro necu Vam ga dati'.Oticice kod komsije mesara (svog konkurenta) odabrati dobro parce mesa i doneti vam ga.
Uh bas sam se raspricala Very Happy
Intelektuvalac
Intelektuvalac
Novajlija
Novajlija
Broj poruka : 181
Datum upisa : 20.11.2007

PUTOVANJA - Page 3 Empty Re: PUTOVANJA

19.02.08 22:52
Ne znam zashto mi se, chitajuci vas tri, ono moje pisanije chini nekako bledo. U svakom sluchaju SVAKA CHAST. Sonja, da li si sigurna da ti Bora Stankovic nije chukundeda? Smile
sava
sava
Senior
Senior
Broj poruka : 556
Datum upisa : 24.01.2008

PUTOVANJA - Page 3 Empty Re: PUTOVANJA

19.02.08 22:59
Intelektuvalac je napisao/la:Ne znam zashto mi se, chitajuci vas tri, ono moje pisanije chini nekako bledo. U svakom sluchaju SVAKA CHAST. Sonja, da li si sigurna da ti Bora Stankovic nije chukundeda? Smile



Moram te pitati, na koje tri se tvoj komentar odnosio? pazi, morash biti precizniji Smile Rolling Eyes Wink ccccccc. lol!
Intelektuvalac
Intelektuvalac
Novajlija
Novajlija
Broj poruka : 181
Datum upisa : 20.11.2007

PUTOVANJA - Page 3 Empty Re: PUTOVANJA

19.02.08 23:07
Jbg, ja se zabroj'o. Mislio sam na vas 5.....ne, ipak 6
("izvukoh" se) rabbit
sonia
sonia
Senior
Senior
Broj poruka : 598
Godina : 50
Location : my world
Datum upisa : 26.08.2007

PUTOVANJA - Page 3 Empty Re: PUTOVANJA

19.02.08 23:12
IntelektuValac, jes' da mi devojachko Stankovic....pa ko ce ga znati Laughing
U svakom sluchaju, nastavak sledi vec sutra...
Pozdrav za dame, 3-5-6, ma shto vishe , to bolje...zar ne? cheers
sava
sava
Senior
Senior
Broj poruka : 556
Datum upisa : 24.01.2008

PUTOVANJA - Page 3 Empty Re: PUTOVANJA

20.02.08 0:01
Intelektuvalac je napisao/la:Jbg, ja se zabroj'o. Mislio sam na vas 5.....ne, ipak 6
("izvukoh" se) rabbit



Ma ne, ko kaze da se "izvuk'o" cccccc jaooo, sram te bilo, pa ti psujesh. affraid
sonia
sonia
Senior
Senior
Broj poruka : 598
Godina : 50
Location : my world
Datum upisa : 26.08.2007

PUTOVANJA - Page 3 Empty Re: PUTOVANJA

20.02.08 13:00
Kupovina...
Ah, nisam vam rekla da me je muz ostavio tamo samu sa dvoje dece i vratio se u Srbiju da nastavi shkolovanje.. To je veoma bitna stavka u mom daljem izlaganju Laughing
Tada je bio obichaj, a verujem i dalje da je tako, mlade snajke ne idu nikuda bez svekrve...da,da.... Morash kod lekara? Hocesh u kupovinu?Zelish u shetnju? Sve moze i ako ti muz nije tu...Samo povedi svekrvu..
Milslim da ce zenski svet razumeti o chemu govorim....Nocna mora..

Da se razumemo neshto, ja sa svekrvom nisam imala problema, bar ne nekih velikih.... Laughing ali, ne volim kad mi neko stalno namece svoje mishljenje i josh me prati u stopu... eto...

Pokusham da joj objasnim da mogu sama, tad sam vec govorila arapski, poznavala grad...ne vredi...kaze: ako ti muz dozvoli....
Tako znachi? Shto ne reche odmah? Very Happy Pozovem muza: Mene moja majka pustila josh od puberteta da izlazim sama, shta kazesh na to? Mozda misli da ce neko da te ukrade?- brani se, pomislim...
Kad me niko nije ukrao u Srbiji, nece ni ovde, odluchna sam... I tako ja dobih dozvolu....

Meni to bilo mnogo zanimljivo. Nosila sam maramu, djzalabiju a i slichnog sam tena kao oni, tako da se nisam razlikovala od ostalog sveta. Trudila sam se da govorim arapski sa naglaskom da niko ne primeti da sam srankinja, sem kad kupujem neshto, ha....

Arapi vole zene a vera im ne dozvoljava puno, bar ne u njihovom okruzenju... Vole zene ali ih i poshtuju veoma.... Ako shvate da si strankinja, da li iz zelje da se dokazu, ili vec...postaju tako ljubazni da je to smeshno...

Podjem u kupovinu cipela sa josh jednom mladom damom.. Pitam koliko su? Kaze, recimo 1500.. Je l'?- osmehnem se, pa dobro, docicu kad budu 500 i krenem da izadjem ali pre toga kraj rechenice izgovorim slovenskim naglaskom... Laughing

''Polomi'' se chovek, i torbu mi nudi pride, samo kupi...Pa dobro nam doshla u ''balad'' , pa necesh izaci bez ichega, makar ti sve poklonio...pa ko te nauchio da se tako cenjkash? ( Izgleda da bilo koristi od mojih izlazaka sa svekrvom)...

A ja se osmehujem i sve se kao neshto neckam.. preterala sam, mozda, shta kazete? Embarassed
Ma kupila sam, nisam imala srca da odem tek tako..eto.. Ne patim ja od toga da se neko sad ''lomi'' ispred mene, samo to sve njihovo i oni umeju da te ''nateraju'' da kupish, pozelish...
Kupovima postane zanimljiva a i njima prodaja, verujte.. Ne kao kod nas ovde: udjesh u radnju, a prodavci...chudo..mrzi ih shto su zivi...
Tamo nema autobusa, samo taxi... ma milina za zenu i njenu uvek prisutnu zelju za kupovinom... lol!
Sponsored content

PUTOVANJA - Page 3 Empty Re: PUTOVANJA

[Vrh]
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.